Oknem profukuje - plastová okna netěsní
Pořídili jste si nová okna a dveře a zjistili jste, že jimi profukuje? Ať už se jedná o plastová, dřevěná či hliníková, je to zajisté nepříjemná situace, protože nová okna jste si pravděpodobně zakoupili zejména z toho důvodu, abyste ušetřili na nákladech za vytápění. Jestliže okna netěsní a profukuje jimi, je jasné, že teplo uniká ven.A jak sami zjistíte, že oknem proudí vzduch?
Velmi jednoduše. Zapalte čajovou svíčku a položte ji na parapet. Pokud se bude plamínek mihotat, oknem profukuje. Můžete postupně přikládat svíčku kolem celého rámu a najít tak přesně místo, kde plastové / dřevěné nebo hliníkové okno netěsní. Ovšem pozor také na tlak vzduchu v exteriéru. Tento pokus provádějte při běžném počasí. Pokud venku fouká opravdu silný vítr, jistému profukování se neubráníte a není to důvodem k reklamaci.Bydlíte v lokalitách, kde jsou poněkud větrné podmínky? Ať už jsou to horské oblasti nebo nechráněná obydlí ve vyšších patrech (např. vysoké obytné domy, jejichž vrchní okna nejsou chráněna okolní zástavbou, ani kryta lodžiemi), je třeba na to myslet již při pořizování nových oken a zvolit vhodnou třídu, která stanovuje odolnost proti zatížení větrem. Tento parametr určuje limit, jaký nápor okna snesou, aniž by se deformovala či vychýlila. Zjištění této odolnosti patří mezi zkoušky, které se na výrobcích provádějí ve zkušebně. Do našich klimatických podmínek obvykle stačí třída C2, která zaručuje odolávání větru do 130 km/h.
Kudy může táhnout
- Profukuje mezi sklem a křídlem
- Profukuje mezi křídlem a rámem
- Profukuje mezi rámem a ostěním
Profukuje mezi sklem a křídlem
Profukuje-li mezi sklem a křídlem, jde o špatné zasklení. Přivolaný servisní technik okno na místě odlištuje, vysklí, provede správné vypodložkování zasklení (křídla) a okno opět zasklí.Profukuje mezi křídlem a rámem
Příčin může být několik. Problém se však dá obvykle vyřešit poměrně snadno, a hlavně bez zásahů do zdiva. Pokud profukuje mezi křídlem a okenním rámem a okno tedy netěsní (nahoře nebo dole), příčinou je nedoléhání křídla k rámu, a to buď kvůli, špatnému seřízení, opotřebovanému či poškozenému kování nebo opotřebovanému těsnění. Kování můžete zkusit seřídit sami pomocí klasického imbusového klíče č. 4. Jak plastová okna seštelovat vám pomůže tento návod.Nepomůže-li to, servisní technik vymění kování nebo jeho části, případně vymění těsnění. Servisní vozy jsou vybaveny nejčastějšími typy kování, proto je možné opravu provést ihned na místě. Pokud by se náhodou jednalo o méně častý komponent, objednáme je a opravíme při další návštěvě.
Také mohlo dojít k prohnutí křídla nebo rámu. Příčin může být několik. Jednou z nejčastějších, je velká plocha okna (dveří) nebo jiný "nadrozměr", který není kompenzován dostatečnou výztuží. Zejména pokud je prvek orientován na slunečnou stranu domu a je navíc v tmavém dekoru, dochází k roztahování a stahování rámu/křídla. Toto se děje především u plastových oken a dveří, které na slunci nejvíce pracují. U dřevěných eurooken je tento jev méně častý. U hliníkových oken je pak téměř vyloučen z důvodu pevnosti materiálu. Taktéž nevhodný poměr stran šířky a výšky okna (dveří) nebo předimenzování okna (těžké trojsklo v nadrozměrném okně apod.) může vést k prověšování a následným tepelným únikům. V některých případech může servisní technik na místě křídlo vyrovnat, popřípadě dokovat či osadit dodatečnou výztuží.
Profukuje mezi rámem a ostěním
Profukuje-li mezi rámem a ostěním, úkony typu seřízení kování samozřejmě nepomohou. Bude nutné udělat zásah do zdiva. Nekvalitně provedenou montáž je nutno opravit a použité nekvalitní materiály se musejí vyměnit. Jedině tak dosáhnete požadované těsnosti oken.Největší problém bývá v parapetní části, kdy v případě špatného osazení parapetu vzniká neizolovaný prostor, který velmi snadno promrzne. Technik pomocí provedení sondy do zdiva zjistí, zda byl při montáži vůbec nějaký izolant použit a pokud ano, zda byl kvalitní.
V případě potřeby oseká zdivo kolem oken, odstraní zbytky pěny a vyplní prostor kvalitním izolantem. Tato oprava jednak sníží prostup hluku zvenčí dovnitř bytu, a jednak sníží náklady za vytápění, což se projeví již v první topné sezóně. Správným utěsněním oken totiž ušetříte až 30 % nákladů za energie.
Výměna oken – vykoupíme vaše stará okna
Pokud máte ještě stará dvojitá kastlová okna, kterými profukuje, je na čase je vyměnit. Jestliže nás kontaktujete, poradíme vám, jaká okna budou pro vás nejvhodnější – po zvážení vaší konkrétní situace z hlediska lokality (městská zástava či samota), místních povětrnostních podmínek, typu domu, vašim úvahám o dalším zateplení domu…Abychom snížili co nejvíce vaše investice do nových oken a dveří, rádi bychom vám nabídli možnost výkupu vašich starých plastových, hliníkových nebo dřevěných oken a dveří. Odkoupíme je od vás, sami si je odvezeme, což vám ušetří jednak starosti, co se starými okny, a jednak peníze.
Měření úniku tepla termovizí
Není-li zřetelné, kudy vám uniká teplo z bytu, nebo chcete zjistit, jak velké jsou tepelné ztráty, nabízíme vám možnost změření úniku tepla termovizí, na jehož základě jsme schopni vám poradit, jak situaci řešit.Zajímá vás, jak probíhá typická zakázka od začátku do konce?
Podívejte se krok po kroku.
Pomůžeme vám s požadovanou opravou
Zkuste nám co nejpodrobněji popsat váš problém - odpovíme vám do 24 hodin.
Nebo volejte (+420) 601 338 528, Po-Pá: 8:00-15:00
Kontaktujte mě
Chci zaslat cenovou nabídku