Jak vyměnit těsnění u dřevěných, hliníkových a plastových oken
Možnost výměny okenního těsnění a jeho obtížnost, či dokonce reálná možnost jeho provedení je závislá na provedení oken a jejich přípravě pro budoucí repase. V současnosti s renovací oken počítají již všichni velcí producenti okenních profilů, protože si uvědomují, že okenní těsnění má reálně nižší životnost než zbytek okna a výměna těsnění umí oknu vrátit jeho původní izolační vlastnosti.U hliníkových a moderních dřevěných oken je situace nejjednodušší, jelikož u těchto systémů nikdy není okenní těsnění součástí profilového systému, ale vždy se vtlačuje do drážek, které jsou k tomuto účelu na profilu připravené. U plastových oken bývá situace nejsložitější.
Výměna těsnění do plastových oken
Jelikož profily plastových oken a technologie jejich výroby dovolují při výrobě profilů koextruzi těsnicích profilů přímo na okenní profil, jsou nezřídka starší okenní profily vybavené koextrudovaným těsněním bez možnosti aplikace těsnění do drážky. Takovéto profily sice umožňují výměnu těsnění za samolepící, případně přilepení těsnění, ale ani zdaleka se nejedná o ideální řešení. Navíc existuje velmi omezený výběr vhodných těsnicích profilů.
U těchto okenních profilů se tedy musí staré těsnění odříznout od profilu a následně se povrch odmastí a přilepí se těsnění nové. Práce je náročná časově i na zručnost, a jelikož je těsnění silně mechanicky namáhané, hrozí vysoké riziko, že se časem uvolní.
Moderní profily plastových oken sice technologii koextrudovaného těsnění neopouštějí, jelikož je z hlediska výroby velmi efektivní, ale na rozdíl od starších profilů jsou pod koextrudovaným těsněním připravené drážky, do kterých se může nové těsnění snadno vtlačit.
Další variantou, která se u plastových oken vyskytuje, je pak podobně jako u hliníkových, nebo dřevěných oken vkládané těsnění, které se vtlačuje do připravených drážek až po svaření okenních rámů.
U moderních profilů pak zpravidla není nutné těsnění celoplošně vyřezávat, jelikož je možné jej z profilu bezezbytku vytrhnout a problematické bývají jen rohy, kde jsou v oknech svary a drážku na nové těsnění je zpravidla potřebné začistit.
Moderní plastová okna dovolují snadnou výměnu všech hlavních exteriérových a mechanicky namáhaných těsnicích profilů (exteriérové těsnění pod sklem, nalehávková těsnění a středové těsnění). Konstrukční výjimku tvoří zasklívací lišty plastových oken, u nichž se předpokládá minimální namáhání. Lze je vyměnit jako náhradní díl a jejich těsnění je i s ohledem na rozměry zasklívacích lišt zpravidla dodatečně extrudované přímo na zasklívací lištu.
Naše zakázka – výměna těsnění ve firmě v Brně
Výměna těsnění u dřevěných oken
U dřevěných oken se těsnění v rozích nastřihuje a ve spojích natupo zakládá k sobě, aby vytvořilo celoobvodový těsnící límec. Těsnění je zpravidla komorové, a dostupné v několika konstrukčních rozměrech a materiálech. Nejběžněji se setkáme s komorovým těsněním z EPDM či TPE, případně kopolymerním. O něco lepší vlastnosti, a především delší životnost pak mají silikonové těsnicí profily, ale na trhu jsou dostupné i kompozitní těsnicí profily vyplněné pěnou.U dřevěných oken lze snadno vyměnit všechny hlavní těsnicí profily, včetně doplňkového těsnění na hliníkových okapnicích. Mezi sklem, křídlem a zasklívací lištou je zpravidla silikonový tmel, jehož životnost přesahuje životnost povrchové úpravy a zpravidla se renovuje spolu s repasemi nátěrů.
Výměna těsnění u hliníkových oken
U hliníkových oken je typ těsnění, především toho středového, vždy úzce vázán na konkrétní profilový systém. Výběr těsnění pro repase hliníkových oken tedy není tak velký a zpravidla je vázán přímo na výrobce profilu.Na druhou stranu ale těsnění hliníkových oken zpravidla obsahuje rohové výlisky, které výrazně usnadňují osazení nového těsnění v rozích a zajišťují dokonalou těsnost i jinak problematických míst. Hliníková okna a dveře dovolují výměnu všech těsnicích profilů, včetně těsnění pod zasklívací lištou.
Související články
Zpět na výpis článků